História školy
Vznik Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove podnietil rozvíjajúci sa elektrotechnický priemysel na východnom Slovensku a potreby odborníkov v tejto oblasti pre závod Křižík, ktorý vznikol roku 1947 v Prešove a začal vyrábať jednofázové, neskôr trojfázové elektromery. Škola sa zapísala do histórie 1.9.1952 pod názvom Vyššia priemyselná škola elektrotechnická. Boli otvorené tri triedy prvého ročníka, odbor stavba elektrických strojov a prístrojov, štúdium bolo štvorročné. Prijatých bolo 120 žiakov, vyučovalo 7 učiteľov. Prví absolventi maturovali v roku 1956. O rok neskôr bola otvorená ďalšia trieda denného štúdia, odbor strojárska technológia, čo sa odrazilo aj v zmene názvu školy na Stredná priemyselná škola elektrotechnická a strojnícka.
S históriou školy je späté aj štúdium popri zamestnaní – večerná škola pre pracujúcich s rôznym trvaním výuky a odbormi, ktoré boli v danom regióne pre existujúce závody potrebné. Elokované boli triedy v Snine, Humennom, Strážskom, Stropkove, Michalovciach, Hencovciach, Veľkých Kapušanoch. Začiatkom 80-tych rokov forma večerného štúdia zanikla. Záujem o štúdium bol spočiatku malý, bolo treba potenciálnych záujemcov presviedčať „agitovať“. Ťažký začiatok sa podarilo prekonať, záujem o štúdium sa zvyšoval natoľko, že k pôvodnej budove boli pribudované ďalšie priestory a v školskom roku 1964/65 dané do užívania. V tom čase bolo už 17 tried s odborom strojárskym a 13 tried elektrotechnického odboru štúdia. V školskom roju 1966/67 sa Stredná priemyselná škola strojnícka a elektrotechnická rozdelila na dve samostatné školy – Strednú priemyselnú školu strojnícku a Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú so sídlom v jednej budove na Plzenskej ulici. Vyučovalo sa na dve smeny. Priestorové ťažkosti brzdili rozvoj obidvoch škôl.
Nové podmienky nastali v školskom roku 1973/74, kedy sa strojnícka priemyslovka odsťahovala do novej budovy na Sabinovskej ulici. Spontánne nadšenie učiteľov elektrotechnickej priemyslovky pre vytváranie podmienok na modernizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu v uvoľnených priestoroch, začalo písať novú kapitolu jej histórie. Všetci učitelia, no najmä technici, pripravovali podklady pre budovanie odborných učební. Výsledky ich práce možno vidieť dodnes. Ako prvá bola vybudovaná univerzálna odborná učebňa, pokusne spojená uzavretým televíznym okruhom s riaditeľstvom školy. Potom nasledovala učebňa fyziky, inovované bolo laboratórium základných meraní a skúšobňa elektrických strojov. Neskôr bolo vybudované laboratórium slaboprúdových meraní a odborná učebňa základov elektrotechniky. Prestavané boli aj dielne školy. Osobitná pozornosť z hľadiska histórie školy je venovaná výstavbe výpočtového laboratória roku 1975. Zariadenie do tohto laboratória dodali vtedajšie Závody priemyselnej automatizácie v Prešove v hodnote približne dva milióny korún. Vďaka tomu, bol Ministerstvom školstva schválený nový odbor, zameraný na štúdium výpočtovej techniky. Bolo to prvé školské laboratórium tohto druhu na Slovensku. Začala sa éra štúdia výpočtovej techniky. Dramatický rozvoj elektrotechniky si vyžiadal založenie nového odboru rádioelektronické zariadenia, neskôr odbor mikroelektronika a odbor technické a informatické služby v elektrotechnike. Do užívania bola odovzdaná prvá univerzálna odborná učebňa so zadnou projekciou s potrebným televíznym zariadením, vrátane videomagnetofónu. Do laboratória výpočtovej techniky sa inštalovala počítačová sieť. Vybudovali sa učebne na vyučovanie cudzích jazykov, učebne elektroniky, číslicovej techniky, elektrických strojov a prístrojov, administratívnej korešpondencie. V školskom roku 1978/79 bol k škole pričlenený Domov mládeže na Plzenskej ulici a v roku 1982 bol otvorený zrekonštruovaný Domov mládeže na Masarykovej ulici. V roku 1988/89 bola začatá rekonštrukcia budovy č. 2 na vyučovacie priestory, daná do prevádzky v roku 1991.
Významným medzníkom v modernizácii vyučovacieho procesu bolo zavedenie internetu. Škola neustále napreduje v modernizácii výchovno-vzdelávacieho procesu vybudovaním šiestich odborných učební na výučbu informačno-komunikačných technológií a odborných učební na výučbu predmetu prax. V školskom roku 2009/2010 sa začalo experimentálne overovanie nového študijného odboru informačné a sieťové technológie. Realizuje sa projekt Tvorba a implementácia inovatívneho programu informačné a sieťové technológie. Zapojili sme sa do projektu Mládež – Veda – Európa, ktorý bol realizovaný v spolupráci s Gymnáziom Carla Zeisa v Jene a Europa Gymnáziom vo Worthe pri Karsruhe. Prezentovali ho naši študenti M. Adam a T. Mišák na prijatí u prezidenta Spolkovej republiky Nemecko pána Johannesa Raucha.
Prostredníctvom projektu INFOVEK bola otvorená nová učebňa vybavená výpočtovou technikou. Využíva sa na hodinách CISCO, ELE, ale aj SJL, ANJ, EKN. Na projekte VOTEC sa realizovala spolupráca s Belgickom. Prostredníctvom ďalšieho projektu bola zriadená Lokálna Cisco Network Academy. V škole bolo akreditované testovacie centrum v rámci programu ECDL. Užitočnou , pre študentov motivujúcou aktivitou sa stali jazykové mobilné projekty cez agentúru SAAIC a program Leonardo da Vinci. Tri skupiny študentov sa v roku 2007, 2010, 2012 zúčastnili zahraničnej stáže v Španielsku a Turecku.
Súčasťou histórie školy sú úspechy študentov na medzinárodných a celoslovenských olympiádach, súťažiach ZENIT a SOČ. Z veľkého počtu uvádzame len tie najvýznamnejšie, aj keď si vysoko vážime všetkých študentov, ktorí počas šesťdesiat ročného trvania školy ju čestne reprezentovali. Na medzinárodných fyzikálnych olympiádach v r.1983 M. Drutarovský získal bronzovú medailu, r.1984 J. Lúžny vo Švedsku získal zlatú medailu, a v r.1985 v bývalej Juhoslávii bronzovú medailu. Na celoštátnej prehliadke Zenit 86 získala zlatú medailu v kategórii učebných pomôcok J. Hodošiová, v celoslovenskom kole Zenit v mikroelektronike získal r.1987 zlatú medailu H. Furman a striebornú A. Ferenc. V roku 1998 v tej istej súťaži získal prvé miesto M. Pavličko. Roku 2010 v celoslovenskom kole dosiahol prvé miesto M. Tydor. V histórii školy sa môžeme pochváliť aj dvoma titulmi majstrov sveta, ktoré získal na medzinárodnej robotickej súťaži ROBOCUP 2011 v Istanbule tím Pinkies S. Kožár, P. Sopko, P. Starec, P.m Vargovčík, M. Vargovčík. Dosiahli sme pozoruhodné výsledky aj v športových súťažiach, mnohí naši študenti reprezentovali školu v šachu, plávaní volejbale a stali sa majstrami republiky. Škola spolupracovala a spolupracuje s firmami, napr. Ploskoň AT Prešov, ABB Krompachy, SEAK Prešov a .i.
Históriu školy a podiel na jej rozvoji majú riaditelia .Prvým bol v rokoch 1952-1953 Samuel Borovička, 1953-1956 Jozef Glaubic, 1956-1965 PhDr Imrich Šarišký, 1965-1967 Ing. Michal Havrila, 1967-1990 Ing. ŠtefanLyócsa, 1990-1996 Ing. Emil Blicha, od roku 1996 je riaditeľom školy Ing. Slavomír Kožár.
V súčasnosti ponúkame tieto odbory: elektrotechnika, informačné a sieťové technológie, technické a informatické služby v elektrotechnike. Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove patrí k dominantným stredným školám na východnom Slovensku. Podľa hodnotenia INEKO sa v roku 2013 škola umiestnila na prvom mieste v rebríčku hodnotenia v rámci Slovenska a v roku 2014 sa umiestnila na druhom mieste. Môžeme byť hrdí na vyše osem tisíc absolventov, ktorí našli a stále nachádzajú dobre uplatnenie v praxi.